80 dkg liszt, 1 kisebb csokor medvehagyma, újhagyma zöld, vagy snidling, esetleg mindhárom. 1 púpos evőkanál só, 1 cs. élesztő, 1 dl tej, 1 kávéskanál cukor, csipet só, 1-1,5 dl. fehérbor, 2 kis pohár tejföl, 2 tojás, 40 dkg darált tepertő, 4 ek. zsír, vagy fokhagymás fűszerolaj, (én minden nyáron napon szárított paradicsomot teszek el fokhagymás, rozmaringos olajban, vagy fokhagymás, bazsalikomos, oregánós olajban) 1 tojás sárgája a tetejére. Őrölt bors, ízlés szerint
Pont egy éve, a böllérnapra készülődve, a medvehagyma szezon, kellős közepén, elhatároztam, hogy olyan pogácsát készítek, amit addig még nem csináltam. A tepertő mellé, friss medvehagymát tettem. Mikor a medvehagyma szezonja elmúlt, újabb szezon jött. Az új anyag, az újhagyma (egyébként méltatlanul mellőzött) zöld szára lett. Az alap maradt. A tepertős pogi. Mindkettő kitűnő lett! a medvehagyma, kicsit fokhagymás jellege, és az újhagyma lágy, de mégis karakteres íze, tökéletes volt a tepertő sós, borsos ízének kontrasztjaként. Mind, gyorsan elfogyott. Hajtogatott pogácsaként készítettem, így a látvány sem volt utolsó.
Elkészítés:
Tejben felfuttatom az élesztőt. A lisztet elmorzsolom a zsírral, vagy elkeverem az olajjal. Hozzáadom a bort, a tejföllel elkevert tojásokat, majd a felfuttatott élesztőt. Hozzáadom az apróra vágott medvehagymát, snidlinget, vagy újhagyma zöldjét. Lehet egyszherre több hagymafélével csinálni, nyilván azonos mennyiségű zöld felhasználásával. Kicsit megsózom. Jól átgyúrom, majd letakarva, 20 percet kelesztem.
A tepertőt sózom, borsozom, majd a kinyújtott tésztára kenem. A tésztát összehajtom. Felülről, alulról, majd mindkét oldalról. Ismét kinyújtom, majd összehajtom. 20 percet hagyom állni. Ezt a műveletet, még kétszer megismétlem, tehát összesen egy óra kell a kelesztéshez, hajtogatáshoz.
Mikor megkelt, 1 cm vékonyra nyújtom, tetejét beirdalom, majd kis 4 cm-es pogácsaszaggatóval, likőrös pohárral kiszaggatom. A tetejét, csak a tepsiben kenem meg tojás sárgájával. Ha a szaggatás előtt tenném, akkor az újból összegyúrt pogácsatészta, már kevésbé lenne laza, mint így. Nem kell vastagon kenni, mert akkor nem nyílik ki a pogi az irdalás mellett.
Mindegyik megoldást kipróbáltam, így bátran ajánlom. Ha vége a medvehagyma szezonjának, van újhagyma, aminek a szárát, legtöbben kidobják. Én soha! A maradékot napon szárítom, és így télen is alapanyag, pogácsába, levesbe, bolognai raguba, és még sok minden másba.
http://gasztropajtikonyhaja.blogspot.hu/2013/03/ujhagymas-medvehagymas-tepertos-pogacsa.html
Vásáoljon most infrapanelt!
Itt megtanul főzni.
Sütési tudományát, ötletét örökítse meg, helyezze el receptjeit.
Recept mellé fotó.
Vegyen részt folyamatos havi nyeremény sorsoláson!
---
Az itt kezelt adatok bármilyen felhasználására az 1992. évi LXII tv ide vonatkozó rendelkezései az irányadóak, illetve a 1996 LVII. tv.: A tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 6§.